Ajalugu

 1. asutatakse tantsurühm Tallinna Tuletõrjeühingu ametiühingu kollektiivina
 1. omistatakse tantsurühmale isetegevusliku rahvatantsuansambli nimetus. Nimeks võetakse Ullo Toomi samanimelise tantsu järgi “Tuisuline”
 1. moodustatakse mittetulundusühing Tantsuansambel Tuisuline

29. detsembril 1950. aastal kogunes Tallinna Tuletõrjeühingu klubisse viis tantsupaari noori. Esimeseks juhendajaks oli Manfred Vesmes, kellele tuli abiks abikaasa Helju.

1954. aastal võttis tantsijate juhendamise üle Naima Kasak (Ernesaks), kelle juhendamisel omistati rühmale Esimesel Noorsoo- ja Üliõpilasfestivalil (1957) Tallinnas laureaadi nimetus.

Aastatel 1958-1966 töötas Tallinna Tuletõrjeühingu tantsijatega Ilma Adamson. Tema käe all suurenes rahvatantsurühma koosseis ning kollektiivile omistati 1963. aastal isetegevusliku rahvatantsuansambli nimetus. Ansambli nimi “Tuisuline” võeti Ullo Toomi samanimelise tormaka ja noorusliku tantsu järgi.

1966. aastal alustas Tuisulisega tööd Ott Valgemäe. Kuna tööpõld muutus üha suuremaks, siis 1974. aasta sügisel ulatas talle oma abistava käe abikaasa Salme Valgemäe. Sellest ajast alates tegutses Tuisuline kahe nimeka tantsujuhi eestvedamisel. Salme ja Oti koostöös saabus rahvatantsuansambli hiilgeaeg, mil tegutses 5 rühma (naisrühm, noorte rühm (algajad), keskmikud, põhirühm ja tantsuveteranid) kokku umbes 120 tantsijaga. Suure tantsijate pere juhendamisel olid Salmele ja Otile erinevatel aegadel abiks Piret Lett, Ene Jakobson, Mari Orgulas ja Raido Vals.

Oti ja Salme lahkumise järel tegelesid 90.-ndatel aastatel Tuisulisega erinevad tantsujuhid (sh Janek Savolainen, Ülo Luht). Nii kestis see kuni 2004-2005. aastani, mil ansambel koost lagunes.

2010. aastal alustas Tuisuline endiste tantsijate initsiatiivil taas. Tegevuse taas alustamisest kaheksa aastaga on ansambel oluliselt kasvanud. Aastaks 2018 tegutseb Tuisulises kolme noore ja hakkaja tantsujuhi (Liisa Laine, Monika Tomingas ja Mai-Liis Riimaa) juhendamisel kuus rühma (2 segarühma, 2 naisrühma ja 2 lasterühma) kokku umbes 100 tantsijaga.

Oma pika tegutsemisaja jooksul on Tuisuline osalenud kõigil vabariiklikel suurpidudel ning maakondlikel laulu- ja tantsupidudel. Erandiks on siinkohal 2009. aasta üldtantsupidu, mil Tuisuline oli varjusurmas. Tihedad sidemed seovad Tuisulise rahvast Hiiumaaga, kust on pärit rahvatantsuansambli üks endistest juhendajatest, Salme Valgemäe. Ka pärast tegevuse taas alustamist on esinemised Hiiumaal saanud meeldivaks traditsiooniks.

Lisaks mitmetele kohtadele Eestis on Tuisuline käinud esinemas ka erinevates välisriikides: Venemaa (Moskva), Moldaavia, Ukraina, Armeenia, Gruusia, Bulgaaria, Austria ja Madagaskar. Viimased aastad on Tuisulist viinud Rootsi ja Lätti. Just Lätis tegutseb rahvatantsuansambli sõprusrühm „Zile“.

Läbi aegade on Tuisulise kasutada olnud erinevate kihelkondade rahvariided. Praeguste riiete puhul on kihelkonna valikul lähtutud ansambli juhendajate kodukandist. Nii on ansambli kasutada Salme Valgemäe sünnikoha järgi valitud Malvaste rahvariideid (Reigi kihelkond, Hiiumaa), Ott Valgemäe sünnikoha Läänemaa järgi valitud Martna kihelkonna rahvariided ning Monika Tominga esivanemate järgi valitud Rapla/Juuru kihelkonna rahvariided. Lasterühmade kasutada on Kuusalu kihekonna rahvariided.

Suuremad saavutused

 1. Esimene Noorsoo- ja Üliõpilasfestival – laureaat
 1. tantsurühmale omistatakse isetegevusliku rahvatantsuansambli nimetus
 1. üldlaulu- ja tantsupeo laureaat
 1. Kunstilise Isetegevuse Festival – I koht
 1. Üleliidulise Kunstilise Isetegevuse Festivali laureaat, sh
  naisrühm – I koht
  D rühm – I koht
  vanem rühm – I järk
 1. vabariiklik ülevaatus, kohustuslik repertuaar:
  naisrühm – I koht (Neidude lõikustants)
  vanem rühm – II koht (Ilusti, kenasti)
 1. Moskva Põllumajanduse Näitus – hõbemedal
 1. tantsusolistide vabariiklik ülevaatus – III koht
 1. Üleliidulise Kunstilise Isetegevuse Festivali laureaat
 1. “Tuljaku” ja “Hiiuvaltsi” võistutantsimine Tamsalus – II koht
 1. Üleliiduline Rahvaloomingu Festival, D rühm – II koht
 1. ansamblite ülevaatus – II koht
 1. ansamblite ülevaatus – I koht
 1. XIX laulu ja tantsupeo „Puudutus“ kümne parima D-segarühma hulka jõudmine